Pierwsza pomoc w aptece z Akademią Dobrego Farmaceuty

Pierwsza pomoc w aptece z Akademią Dobrego Farmaceuty

 

Aptekę często odwiedzają osoby chore, leczone przewlekle, w złym stanie ogólnym, który może się pogorszyć pod wpływem pogody, stresu, dłuższego oczekiwania w kolejce albo innego wysiłku fizycznego. W takich sytuacjach farmaceuta jest pierwszą osobą, która ma szansę podjąć skuteczną akcję ratunkową.

 

Farmaceuta pracujący w aptece powinien być przygotowany do udzielenia pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Na pierwszym miejscu znajdują się choroby i urazy zagrażające życiu, tj. zawał serca, udar mózgu, zadławienie, zatrzymanie oddechu i akcji serca.

Pilnie należy udzielić pomocy w przypadku nagłej utraty przytomności, ataku epilepsji, ostrych objawów towarzyszących cukrzycy. W każdym miejscu, również w aptece i jej najbliższym sąsiedztwie, może dojść do wypadku, w którym ucierpią ludzie. Pomocy mogą potrzebować klienci apteki albo przypadkowe osoby.

Człowiek, który przechodząc obok apteki niespodziewanie doświadcza silnego bólu w klatce piersiowej i problemów z oddychaniem, prawdopodobnie nie będzie próbował wzywać karetki, tylko poszuka pomocy w aptece.

Osoba starsza, której samopoczucie gwałtownie się pogorszy, zanim trafi do lekarza prawdopodobnie spróbuje kupić jakiś lek w aptece, a tam może stracić przytomność.

 

Powodzenie czynności ratunkowych zależy od szybkości działania, zdolności błyskawicznego podejmowania decyzji, znajomości aktualnych standardów wykonywania czynności ratunkowych. Zasady pierwszej pomocy można poznać podczas studiów. Zdobytą wiedzę i umiejętności trzeba jednak stale aktualizować i utrwalać, gdyż zmieniają się zalecenia dotyczące sposobu jej udzielania.

 

Praktyczne porady

 

Praktyczne porady i instruktaż, jak zareagować w nagłych sytuacjach, jak pomóc pacjentom i zapewnić bezpieczeństwo w aptece, można znaleźć na portalu Akademia Dobrego Farmaceuty pod adresem www.dobryfarmaceuta.pl. Treści zamieszczone na portalu, także te dotyczące udzielania pierwszej pomocy zostały przygotowane bądź konsultowane przez specjalistów posiadających duże doświadczenie zawodowe. Jest to gwarancją wysokiej jakości merytorycznej zamieszczony materiałów na portalu www.dobryfarmacueta.pl.

 

Baza wiedzy farmaceutycznej

 

Na portalu www.dobryfarmaceuta.pl można również znaleźć artykuły dotyczące innych ważnych aspektów pracy farmaceutów. Portal powstał z inicjatywy firmy Pfizer i dedykowany jest w wszystkim osobom związanym ze środowiskiem farmaceutycznym. Projekt wdrożono z myślą o profesjonalistach poszukujących wartościowych kursów, niezbędnych do realizacji obowiązkowego cyklu szkoleń. Materiały publikowane na portalu pozwalają w łatwy i skuteczny sposób aktualizować wiedzę z różnych dziedzin farmacji. Kursy, realizowane w formule online, kończą się testami, za które uczestnicy mogą otrzymać certyfikaty uczestnictwa wraz z punktami edukacyjnymi.

Oprócz materiałów szkoleniowych na portalu www.dobryfarmaceuta.pl można również znaleźć wiele innych artykułów, które zainteresują wszystkich pracujących w aptekach otwartych oraz szpitalnych. Poruszają one tematy związane z szeroko pojętą działalnością placówek aptecznych – od wyposażenia, przez marketing, po recepturę i obsługę klienta, a także bezpieczeństwo pacjentów i pracowników.

 

Zawartość portalu Akademia Dobrego Farmaceuty jest stale rozbudowywana i aktualizowana. Wszystkie artykuły, filmy i animacje dostępne są nieodpłatnie. Jedynym warunkiem jest szybka i prosta rejestracja za pośrednictwem formularza online. Z przyczyn formalnych dostęp do treści publikowanych w serwisie jest ograniczony i mogą go uzyskać jedynie pracownicy aptek.

 

WPOLMCP1117194/06/2017