800-lecie Miasta Opola w Muzeum Śląska Opolskiego

   W ramach przypadającego jubileuszu 800 lat lokacji naszego miasta Opola  w dniach 13-17 marca 2017 r. odbywa się w Tydzień Naukowy zorganizowany przez Uniwersytet Opolski i Urząd Miasta Opola. Współorganizatorami są Archiwum Państwowe w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu, Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego oraz Kuria Diecezjalna w Opolu.

W Konferencji „Praca. Nauka. Cnota” 800 lat miasta Opola wzięła udział Opolska Okręgowa Izba Aptekarska;  członkinie Izby w osobach mgr Maria Pająk i Małgorzata Tomańska przedstawiły wykład pt. Historia opolskiej Apteki Miejskiej w pigułce. Przed wystąpieniem powitał licznie zebranych słuchaczy prezes OOIA mgr Marek Tomków; wśród przybyłych gości był także zastępca prezesa OOIA mgr Andrzej Prygiel, duża grupa aptekarzy z Opolszczyzny i sympatycy.

Wykład wprowadził słuchaczy w czasy średniowiecznego Opola, do czasów domu kupieckiego i kramów, przedstawiono asortyment oraz pracę ówczesnych kramarzy. Przedstawiono początki apteki Miejskiej, która była utworzona na bazie wyspecjalizowanego  kramu, apteka należała do rady miasta Opola, działała  w oparciu o przywilej apteczny nadany przez księcia Jana II Dobrego w 1505r. W 1552 roku pracę w tej aptece rozpoczął królewski aptekarz Piotr, któremu przywilej aptekarski udzieliła Pani Opola Izabella Jagiellonka. W wykładzie omówiono ciekawe dokumenty z zasobów Archiwum Państwowego w Opolu :  akt przywileju aptecznego nadanego w 1610 roku przez radę miasta Opola lekarzowi i aptekarzowi Eliasowi Cuntio właścicielowi apteki Miejskiej - zapisany na pergaminie, opatrzony lakową pieczęcią miejską; kolejny akt przywileju  spisano w Warszawie w 1649r. a podpisał go król polski i litewski Jan Kazimierz Król.

Przedstawiono trzydziestu właścicieli apteki na przestrzeni lat 1505-1945 r. Kolejni właściciele nabywali aptekę Miejską drogą kupna, wpłacali każdorazowo znaczną kwotę do kasy rady miejskiej, co stanowiło znaczący przypływ zasobów pieniężnych miasta. Był do znaczący czynnik miastotwórczy Opola.

Słuchacze z zainteresowaniem zapoznali się z przedstawionymi dokumentami, wśród nich były skany akt przywilejów,  wizytacji apteki, pisma korespondencji aptekarza.  Najważniejsze dokumenty, kalendarium oraz fotografie przedstawiono na posterze.

W holu Muzeum Śląska Opolskiego, tuż przy historycznym zachowanym fragmencie dawnej apteki Jezuickiej, postawiono kram apteczny, wyposażony w apteczne  wagi i utensylia; serwowano tu krem na piękność oraz apteczne pierniki.

Ważną częścią udziału aptekarzy w konferencji było spotkanie z aptekarzem poetą mgr Walterem Pyką, który oczarował słuchaczy swą poezją.

Pani dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Urszula Zajączkowska serdecznie podziękowała za aktywny udział aptekarzy Opolskiej Izby Aptekarskiej w konferencji oraz zaprosiła do dalszej współpracy.

mgr farm. Maria Pająk, mgr farm. Małgorzata Tomańska 

Galeria: